Log in Your Account

18Ocak

Tümör, Böbrek Taşı ve Kanser Gibi Hastalıkların Tedavisi İçin Cihaz Geliştirildi
Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyeleri Tümör, Böbrek Taşı, Prostat,Kanser ve Tümörleri Hastaya Zarar Vermeden Yok Eden “Su Tabancası” Adını Verdikleri Cihaz Tasarladı.
 
Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Ali Koşar ve Doç. Dr. Devrim Gözüaçık, böbrek taşı, prostat, kanser ve tümörleri, hastaya zarar vermeden yok eden cihaz geliştirdi.
 
Üniversiteden yapılan açıklamada, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri Koşar ve Gözüaçık başkanlığındaki ekibin, Su Tabancası Projesi (SUTAB/Sabancı University Tissue Ablation with Bubbles Medical Device) sayesinde mikro kavitasyon, yani kaynama ile oluşan kabarcıkların aşındırma gücünü kullanarak böbrek taşı, prostat, kanser ve tümörleri hastaya zarar vermeden yok eden bir cihaz tasarladığı belirtildi.
 
Sıvı püskürttüğü için, su tabancası benzetmesinden yola çıkılarak “SUTAB” adının verildiği bu cihaz sayesinde, yeni bir çığır açılacağı kaydedilen açıklamada, “Sağlıklı hücre ve dokulara zarar vermeyerek, kanserli hücre ve tümörleri hedef alan özelliği ile SUTAB, hastalara ekonomik ve tamamen zararsız tedavi imkanı sağlayacak” denildi.
 
Açıklamada, SUTAB’ın sunduğu teknolojiye ilişkin şu bilgiler yer aldı:
 
“Mikro kavitasyon yöntemi ile yani su basıncı düşürülerek meydana gelen baloncuklar patladığında, çıkardığı yüksek enerji kullanılarak kanserli hücreler hedef alınıyor ve yok ediliyor. Böylece sağlıklı hücreler hiçbir zarar görmeyerek sadece kanserli hücreler yok ediliyor. Aynı şekilde kabarcıkların aşındırma enerjisi istenilen hedefe yönlendirilerek tümörler, böbrek taşları ve prostat hedeflenerek yok ediliyor. SUTAB, Türkiye’de bu alanda üretilecek ilk cihaz olma özelliğiyle sağlık alanında dünyada bir ilke imza atacak.”
 
Sabancı Üniversitesi araştırmacılarının, SUTAB’ın temel prensibi olan hidrodinamik kavitasyonun tıbbi amaçlı kullanımının dünya patentini ellerinde tuttukları bildirilen açıklamada, “Bu da cihazın uluslararası rekabet gücünü artırıyor. SUTAB’ın endoskopi aletine entegre edilmesiyle Türkiye, kendi patentli teknolojisi ile geliştirdiği kanser tedavisi için geniş kullanım özellikli cihazına sahip olacak” ifadeleri kullanıldı.
 
Açıklamada, projede robotik kontrollü endoskopik cihaz prototipi geliştirme aşamasında üniversiteden Prof. Dr. Mustafa Ünel ve Prof. Asıf Sabanovic, Maltepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sinan Ekici, Yeditepe Üniversitesi’nden Işın Doğan Ekinci ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Hüseyin Üvet ile işbirliği içerisinde çalışıldığı, moleküler tıp uzmanları Dr. Cenk Kığ ile Dr. Özlem Oral’ın da önemli katkılar sağladığı kaydedildi.
 
.
Kaynak: DHA

MARKALARIMIZ

  • Alk-Abello Allerji grubu
  •  T.R.U.E Test
  • Günmed İyontoforez
  • BD Microlance
  • Allergan Botox
  • JUVEDERM
  • REGENYAL
  • SKIN TECH
  • POWER PLATE